Organizator imprez ślubnych / wedding planner

Data ostatniej aktualizacji: 2025-05-10 15:03:36

Organizator imprez ślubnych (ang. wedding planner) to profesjonalista odpowiedzialny za planowanie i koordynację ceremonii ślubnych oraz przyjęć weselnych. Organizuje śluby i wesela od początku do końca. Od A do Z przygotowuje wszystko, co sprawi, żeby ślub był jak z bajki, a wesele jak z marzeń.

Organizator imprez ślubnych — czym się zajmuje?

Organizator imprez ślubnych to człowiek od zadań specjalnych. To rodzaj event managera, który na śluby i wesela załatwia rzeczy dla innych niemożliwe.  Dba o przebieg prac przed wydarzeniami ślubno — weselnymi, czuwa w ich trakcie oraz zamyka sprawy po zakończeniu imprez.

Przykładowe obowiązki:

●       proponowanie klientom koncepcji ślubu i wesela zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami, upodobaniami i pomysłami

●       dbałość o logistykę i oprawę wydarzeń, w tym wystrój wnętrz, catering itp.

●       nawiązywanie współpracy z dekoratorami wnętrz, florystami, muzykami, kucharzami, obsługą sali, dostawcami, a także specjalistami od wizażu, fryzjerami, kosmetyczkami, krawcami, fotografami, kamerzystami itp. —  zależnie od potrzeb klientów

●       pilnowanie terminów, koordynacja prac podwykonawców

●       zarządzanie budżetem, rozliczanie się z niego

●       śledzenie trendów ślubnych

●       ścisła współpraca z klientami i osobami do tego wyznaczonymi

●       inne czynności związane z organizacją ślubu i wesela zlecone przez klientów

         Organizator imprez ślubnych  — cechy i predyspozycje

W tej roli najlepiej sprawdzą się osoby o poniższych cechach:

➢      zdolności organizacyjne

➢      pasja

➢      umiejętność wysłuchania klienta i współpracy z ludźmi

➢      umiejętność zarządzania zespołem

➢      terminowość

➢      rzetelność i sumienność

➢      dokładność

➢      zwracanie uwagi na detale

➢      umiejętność utrzymywania dobrych relacji z klientami i siecią współpracowników

➢      pomysłowość, elastyczność, kreatywność

➢      zmysł estetyczny i wyczucie dobrego smaku w organizacji wydarzeń

➢      umiejętność zarządzania budżetem

Zastanawiasz się, czy posiadasz predyspozycje do tej pracy?

Zadaj sobie pytania:

a)     Czy lubisz śluby, wesela i inne wydarzenia, imprezy i uroczystości?

b)     Czy lubisz współpracować z ludźmi?

c)     Czy uważasz się za osobę dobrze zorganizowaną?

d)     Czy potrafisz ułożyć plan działań i go realizować zgodnie z terminami?

e)     Czy w rozmowie z drugą osobą potrafisz wczuć się w jej potrzeby i oczekiwania?

f)       Czy lubisz załatwiać różne sprawy?

g)     Czy czujesz się osobą przedsiębiorczą?

h)     Czy potrafisz sprawnie wyszukiwać informacje?

i)       Czy czerpiesz satysfakcję z wykonania trudnych zadań?

j)       Czy jesteś osobą odporną na stres?

Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, masz predyspozycje do organizowania imprez ślubnych. Sprawisz, że śluby i wesela Twoich klientów będą wyjątkowe, a wspomnienia piękne!

Organizator imprez ślubnych — praca i zarobki

Organizatorzy imprez ślubnych najczęściej pracują w miejscach takich jak:

  • domy weselne

  • restauracje

  • hotele

  • firmy eventowe

Najczęściej jednak zakładają własną działalność gospodarczą. Jako firma realizują zlecenia na organizacje ślubów i wesel oraz innych tego typu uroczystości.

Branża eventowa w zakresie ślubów i wesel rozwija się bardzo dynamicznie. Jest duże zapotrzebowanie na usługi organizatorów takich wydarzeń, a to wróży dobrze osobom chętnym do pracy w tym zawodzie.

Ile zarabia organizator imprez ślubnych ?

Organizatorzy imprez ślubnych na etatach zwykle zaczynają od stawek prowizyjnych od klienta. Jeżeli natomiast mają stawki stałe, to na początek oscylują one wokół 6000 zł brutto. Po wyrobieniu sobie renomy można liczyć na znacznie wyższe zarobki. Średnia to tym zawodzie to 8500 zł brutto.

Osoby świadczące usługi własnej działalności gospodarczej osiągają wysokie dochody. Tutaj trudno określić średnią, ponieważ  wiele zależy od rodzaju zleceń, grupy klientów i ich branży, modelu współpracy.

Organizatorzy imprez ślubnych z wyrobioną marką własną osiągają pułap kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie lub nawet więcej.

Ciekawostki i takie tam

Śluby, wesela oraz związane z nimi zwyczaje i obrzędy to źródło wielu ciekawostek. Oto niektóre z nich:

●       Przyjęło się, że około północy na weselu panna młoda przebiera się z inną suknię.  To zastępuje dawne oczepiny — wielowiekową tradycję weselną. Ten typowo słowiański obrzęd polegał na zdjęciu pannie młodej z włosów wianka, obcięciu warkocza i włożeniu na głowę weselnego czepca. Oczepiny symbolizowały przejście dziewczyny z panieństwa w stan zamężny. 

●       Jeszcze do połowy XX wieku podczas oczepin na weselach w Polsce można było usłyszeć tradycyjną pieśń „Oj, chmielu, chmielu”. Co ciekawe, pochodzi ona z czasów sprzed 966 r. (przyjęcia chrztu przez Polskę). Tyle wieków na weselnych toplistach w całym kraju! Tylko pozazdrościć.  

●       Czy wiesz, że w 2024 roku odbyło się najdroższe wesele świata? Z okazji ślubu syna najbogatszego Hindusa i dziedziczki farmaceutycznego biznesu również z Indii zorganizowano wesele warte około 3 miliardów złotych. Tyle kosztowało przyjęcie dla ponad 5 000 osób, dla których wynajęto ponad 100 prywatnych odrzutowców, aby przybyli na kilkudniowe wesele w luksusowym hotelu w Bombaju.

***

Aktualnie Żak nie oferuje nauki na kierunku Organizator imprez ślubnych. Można jednak zapisać się na kierunki pokrewne, takie jak Event manager (kurs online) albo Florysta (szkoła policealna, rok nauki w trybie zaocznym, podejście do egzaminu na kwalifikacje zawodowe Wykonywanie kompozycji florystycznych (OGR.01)).

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą szkół i kursów.

Daj się zainspirować!

 

Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.