• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Jak zarządzać domowym budżetem? Domowy budżet bez tajemnic

Jak zarządzać domowym budżetem? Domowy budżet bez tajemnic

25.2.2022

Zapewne każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się, że pod koniec miesiąca finansowo było, mówiąc wprost – krucho. Przysparza to niepotrzebnego napięcia i nerwów. A tego wszystkiego można uniknąć poprzez odpowiednie zarządzanie budżetem domowym. Wystarczy zacząć korzystać z kilku prostych sposobów. Omówimy je w tym artykule.

Planowanie budżetu domowego

Nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim wymaga konsekwencji i wnikliwej autoanalizy. Robiąc rewizję budżetu jesteś w stanie zweryfikować, gdzie co miesiąc znikają Twoje pieniądze.

Przelicz wszystkie przychody

Planowanie budżetu rodzinnego rozpocznij od zastanowienia się (taki finansowy rachunek sumienia), a następnie rozpisania stałych miesięcznych dochodów, wpływających z pracy i ewentualnych innych źródeł jak np. premie, inwestycje, stypendia czy zasiłki. Dzięki temu ustalisz jakim budżetem możesz operować do pokrycia swoich wydatków.

 Przelicz koszty stałe

Koszty stałe to bezwzględne koszty, które obciążają budżet rodzinny miesiąc w miesiąc. Będą to: koszty wynajmu mieszkania, raty kredytów, szkoły, komunikacji, paliwa potrzebnego na dojazdy do pracy czy opłaty za media. Zakupy żywnościowe są również stałym kosztem. Te koszty można oszacować uśredniając wydatki z ostatnich miesięcy. Niektóre banki mają zaimplementowane w swoich aplikacjach funkcje, które automatycznie grupują zakupy. Wtedy proces szacowania kosztów stałych staje się jeszcze prostszy. Alternatywą jest kolekcjonowanie paragonów i ich późniejsze podliczenie.

Zostaw bufor na koszty ruchome

Koszty ruchome to między innymi wyjścia na kawę, kolacje czy weekendowe imprezy. Będą to również wizyty u lekarza, prezenty świąteczne i urodzinowe. Planując budżet rodzinny powinno się również uwzględniać większe wydatki takie jak ubezpieczenie samochodów, wakacje czy remonty. Dzięki temu mądrzej będziesz gospodarować wydatkami, aby na te cele niespodziewanie nie zabrakło. Warto zapisywać miesiąc w miesiąc ile pochłonęły koszty ruchome. Najdokładniejszy szacunek kosztów ruchomych określisz dopiero po kilku miesiącach a nawet po roku. Nie zmienia to faktu, że warto dążyć do jak najdokładniejszego ich określenia od samego początku planowania budżetu.

 Oszczędzaj

Ważne aby określić na samym początku miesiąca na co wykorzystasz nadprogramowe środki, które zostaną w budżecie rodzinnym. Istnieje ryzyko, że w trakcie miesiąca wydamy pieniądze, które są przeznaczone na oszczędności. Kiedy już wyliczysz ile masz takich środków, dobrze byłoby je rozdysponować. Możesz przeznaczyć je na fundusz awaryjny lub na oddzielne konto. Jeśli np. planujesz coś konkretnego np. zakup nowej pralki, warto założyć osobny fundusz, służący odkładaniu na ten cel.

Zrób prosty budżet domowy w Excelu

Wszystkie wyżej wymienione zasady warto przełożyć z kategorii rozważań/kartki do arkusza kalkulacyjnego. Dzięki temu podczas zarządzania budżetem rodzinnym trudniej będzie Ci pomylić się np. w liczeniu. Microsoft Excel posiada wiele prostych funkcji automatyzujących pracę na liczbach. Jeśli nie masz pomysłu jak zrobić taki budżet, w Internecie znajdziesz wiele ściągawek a nawet gotowych szablonów do pobrania. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak ustalać bardziej skomplikowane budżety oraz poznać tajniki rachunkowości za pomocą arkuszy kalkulacyjnych (i nie tylko) świetnym sposobem będzie nauka na kwalifikacyjnym kursie zawodowym Technik rachunkowości. https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-rachunkowosci--kkz-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00