Jak dbać o długie włosy? 

21.8.2023

Właściwa pielęgnacja długich włosów może stanowić spore wyzwanie. Konieczne jest dobranie odpowiedniego sposobu pielęgnacji i właściwych kosmetyków. Jak to zrobić i o czym warto pamiętać?

Pielęgnacja długich włosów na co dzień

Przy codziennej pielęgnacji włosów, zwłaszcza długich, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na przykład jedną z istotnych kwestii jest odpowiedni dobór szczotki. W tym przypadku idealnie sprawdzi się szczotka z włosia naturalnego. Tego typu produkty są w pełni bezpieczne dla włosów i ich nie uszkadzają.

Ważny jest również dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji; warto w tym przypadku zwrócić uwagę przede wszystkim na porowatość włosów. Wiele osób z długimi włosami boryka się z wysokoporowatością – ich włosy są przesuszone, łatwo się plączą, a w dodatku mają tendencję do puszenia się. W takiej sytuacji trzeba jeszcze ostrożniej dobierać odpowiednie produkty, tak, by wygładzić włosy, ale ich jednocześnie nie przeciążyć.

Oprócz tego warto też zadbać o… odpowiednią pościel – czyli m.in. unikać poliestrowych poszewek, które elektryzują włosy.

Mycie i suszenie długich włosów

Posiadaczki długich włosów, aby uniknąć uszkodzeń cebulek włosów, powinny tuż przed umyciem rozczesać pasma i w bardzo delikatny przepłukać włosy letnią wodą. Jednocześnie warto pamiętać, by nigdy nie rozczesywać mokrych włosów – w ten sposób można bowiem narazić pasma na poważne uszkodzenia.

Jeśli chodzi o suszenie, lepiej (w miarę możliwości) unikać używania suszarki, a jeśli jest to konieczne – wybierać chłodne powietrze. Mokrych włosów nie należy też związywać gumką czy upinać za pomocą klamry.

Warto też pamiętać, że każda długość włosów jest narażona na uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. W przypadku długich włosów warto jednak zwrócić szczególną uwagę na końcówki, które są podatne na rozdwajanie się. Należy przy tym pamiętać, by na siłę nie zapuszczać włosów - regularne podcinanie końcówek wzmacnia włosy, a przy okazji nadaje świeżość fryzurze.

Pielęgnacja długich włosów męskich

 Część mężczyzn również nosi długie włosy – co oznacza, że muszą o nie odpowiednio zadbać.

Przy wyborze szamponu i odżywki warto sięgnąć po produkty, które są specjalnie dedykowane pielęgnacji długich męskich włosów.

Podobnie jak w przypadku pań, w codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzi się grzebień i szczotka do włosów. Regularne szczotkowanie włosów nie powoduje nadmiernego wyrywania włosów, a przy okazji wpływa regeneracyjnie na skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po szczotki wykonane z naturalnego włosia. Ekologiczne tworzywo nie powoduje elektryzowania włosów i pobudza krążenie krwi na skórze głowy.

Dbajmy o włosy od środka

Zarówno w przypadku pielęgnacji męskiej, jak i damskiej, należy też pamiętać o odpowiednim odżywianiu i nawodnieniu od wewnątrz. Picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie oraz dieta w postaci posiłków bogatych w zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa zdecydowanie poprawi kondycję włosów. 

Warto również mieć na uwadze, że główną przyczyną wypadania włosów jest przede wszystkim nadmierny stres. Z tego względu należy, jeśli to tylko możliwe, ograniczyć czynniki mogące nasilać stres. Istotne jest także prawidłowe wysypianie się.

Na właściwą pielęgnację długich włosów składa się zatem wiele czynników – ważne są nie tylko dobre kosmetyki, ale też odpowiednie mycie i suszenie włosów, właściwa dieta, sen czy ograniczenie stresu.

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00