Odnawiaj - nie wyrzucaj. Renowacja mebli

#żakporady

18.2.2022

W dzisiejszych czasach wszyscy musimy troszczyć się o naszą planetę, która została już wystarczająco naruszona przez działalność człowieka. Jednym z wartościowych pomysłów jest ograniczenie produkcji śmieci. Niestety wiele rzeczy jest wyrzucanych na śmietnik pomimo tego, że mogłyby otrzymać drugie życie i służyć jeszcze przez wiele lat.

Jak odnowić stare meble?

Nadanie nowego wyglądu starym przedmiotom to niezawodny sposób na metamorfozę przestrzeni niskim kosztem. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności ani skomplikowanej wiedzy.

Na początku należy dokładnie obejrzeć mebel, ocenić zniszczenia i określić jaki będzie zakres prac, któremamy wykonać. Zwróćmy uwagę na powierzchnię - czy widoczne są pęknięcia, rysy lub przebarwienia? Czym pokryta jest wierzchnia warstwa? Dokładna ocena jest tutaj bardzo istotna.

Jak odnowić meble?

Przed rozpoczęciem malowania mebli, zawsze trzeba je odpowiednio do tego przygotować. Pierwszy krok to usunięcie poprzedniej warstwy, którą zostały pokryte. Wymaga to czasem sporo pracy, ale warto przyłożyć się do tego etapu, bowiem ma on znaczny wpływ na efekt końcowy. Zwykle stosuje się do tego celu gruboziarnisty papier ścierny. Po zakończeniu trzeba dokładnie usunąć wszystkie drobinki pyłu, aby nie były one widoczne pod nową warstwą, którą nałożymy. Nie można również zapomnieć o dokładnym odtłuszczeniu całej powierzchni przed malowaniem.

Pomysły na odnowienie starych mebli

Internet dosłownie kipi od inspiracji dotyczących odnawiania starych mebli. Kilka dobrych lat trwa już nieprzerwana moda na różne projekty DIY, do których zalicza się także nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Poniżej parę ciekawych pomysłów.

Technika decoupage

Jest uwielbiana przez osoby, którym bliski jest styl prowansalski lub shabby chic. Świetnie sprawdzi się przy renowacji mebli kuchennych i nada im ciekawego, sielskiego charakteru.

Fantazyjne malowanie

Komoda w kolorowe pasy, drewniane krzesło w stylu ombre, czy nocna szafka w geometryczne wzory? Możliwości zdają się nie kończyć, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!

Zmiana przeznaczenia

Drewniana skrzynia z powodzeniem posłuży jako stolik kawowy, a podstawa starej maszyny do szycia świetnie sprawdzi się jako toaletka, wystarczy tylko ustawić ją przy dużym lustrze. Zawsze warto szukać nowych sposobów na wykorzystanie starych rzeczy.

Renowacje mebli tapicerowanych

W przypadku foteli czy krzeseł, obejrzyjmy w jakim stanie jest gąbka umieszczana na siedzeniu – często ona również wymaga zmiany po latach. Warto zainwestować w dobry jakościowo materiał, którym zostanie obity mebel. Takie pokrycie musi być grube i wytrzymałe.

Naprawa mebli skórzanych

Istnieje kilka podstawowych sposobów, dzięki którym możliwe jest  pełne lub częściowe odtworzenie materiału oraz ukrycie wad. Należą do nich m.in. :

 • „płynna skóra”;

 • malowanie farbą lub lakierem;

 • nałożenie aplikacji lub naszycie łatki;

 • pełne wyciągnięcie materiału.

Warto poczytać więcej na temat każdego z nich, rozeznać się w tym, który będzie najlepszy w naszym przypadku, a następnie zamówić profesjonalne produkty do renowacji mebli, na których też nie warto oszczędzać.

 Aby dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania takich odnowionych mebli we wnętrzarstwie, warto poszerzać swoją wiedzę np. na kierunku  „Dekorator wnętrz” https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.

Pamiętaj! - odnawianie starych mebli to dla niektórych hobby, ale można również dobrze zarobić na sprzedaży swoich produktów. Oryginalne projekty szybko znajdują wielu amatorów.

 

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00