• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Jak założyć działalność gospodarczą? Zakładanie firmy krok po kroku ze szkołą Żak

Jak założyć działalność gospodarczą? Zakładanie firmy krok po kroku ze szkołą Żak

23.11.2023

Jak założyć działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza daje duże poczucie wolności i decyzyjności. Pozwala realizować swoje plany i marzenia, wprowadzać na rynek nowe produkty, a świadczonymi usługami – pomagać innym ludziom. Własna firma jednak związana też ze sporą odpowiedzialnością, za siebie i zatrudnione osoby. Co więcej, aby dobrze prosperowała, wymaga odpowiedniego planu biznesowego  oraz właściwego podejścia przy otwieraniu działalności gospodarczej. Zobacz, jak przebiega zakładanie firmy krok po kroku.

Zakładanie firmy zacznij od stworzenia jej szkicu

Jak założyć firmę? Jako przedsiębiorca musisz przede wszystkim znaleźć swoje miejsce na rynku. Po pierwsze – ustal, czym będziesz się zajmować. Decyzję możesz podjąć w oparciu o własne kompetencje, umiejętności i doświadczenie w konkretnej branży. Należy przy tym kierować się zapotrzebowaniem rynkowym na konkretny rodzaj towarów lub usług. Bez odbiorców żaden biznes nie zaistnieje.

Zakładanie firmy nie jest dobrym pomysłem, jeśli dopiero planujesz nauczyć się danego zawodu. Na przykład: chcesz otworzyć zakład stolarski i produkować zabudowę kuchenną, ale stawiasz w tym kierunku pierwsze kroki lub nie dysponujesz odpowiednią liczbą fachowców, którzy pracowaliby dla Ciebie. Najpierw zdobądź niezbędne kompetencje, a dopiero wtedy pomyśl o założeniu firmy. Zakładanie działalności zacznij zatem od jej „naszkicowania” – określ, co chcesz robić i jakie jest na dane towary/usługi zainteresowanie, a także: jak dużo wiesz na ich temat.

Zakładanie działalności a jej forma prawna

Na tym etapie rozważ też, jaka forma działalności Cię interesuje. Z każdą z nich wiążą się określone obowiązki i korzyści. Aby własna działalność gospodarcza nie wiązała się ze zbyt wysokimi kosztami jej prowadzenia czy z za dużym opodatkowaniem, warto dokładnie przestudiować funkcjonujące w Polce formy prawne firm. A że tych jest sporo i różnice między nimi są nieco skomplikowane, to warto skorzystać z pomocy w postaci kształcenia jednorocznego na kursie Własna działalność gospodarcza. Wśród rodzajów działalności gospodarczej w Polsce można wymienić takie jak:

·         jednoosobowa działalność gospodarcza,

·         spółka cywilna,

·         spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

·         spółka akcyjna,

·         spółka jawna,

·         spółka partnerska,

·         spółka komandytowa,

·         spółka komandytowo-akcyjna,

a to tylko część z nich. Wspomniane szkolenie obejmuje między innymi temat tego, jak założyć działalność gospodarczą od strony formalnej – doświadczeni prowadzący w zrozumiały sposób objaśniają zagadnienia prawne. Zajęcia mogą Ci zatem pomóc ustalić, która forma prowadzenia firmy będzie dla Ciebie najlepsza!

Zbierz środki finansowe na założenie firmy

Chociaż istnieją możliwości pozyskania dofinansowania dla początkujących przedsiębiorców w ramach różnych programów rządowych i unijnych, to na start warto mieć własne oszczędności. Przydadzą się one, aby zachować płynność finansową lub opłacić część wydatków, związanych na przykład z wynajęciem wirtualnego biura. To przydatna opcja dla tych osób, które chcą oddzielić sferę prywatną od zawodowej lub nie posiadają na własność mieszkania, w którym mogliby zarejestrować firmę. Na tym etapie rozważ więc przy okazji, w jakim lokalu chcesz prowadzić firmę. Wirtualne biuro z prestiżowym adresem może okazać się znakomitym rozwiązaniem.

Drugą ważną kwestią przy zakładaniu firmy od strony finansowej jest nabycie sprzętu niezbędnego w codziennej pracy. W zawodach świadczących usługi przez internet potrzebny będzie komputer z oprogramowaniem. Profesje związane z grafiką czy animacją wymagają dodatkowo wykupienia dostępu do specjalistycznych programów. Działalność związana z nagraniami wideo niesie ze sobą z kolei konieczność zakupienia kamer, mikrofonów, oświetlenia i wielu dodatków oraz posiadania firmowego auta. I tak dalej – praktycznie każda własna działalność gospodarcza wymaga jakiegoś wkładu finansowego. Wysokość i rodzaj wydatków jest oczywiście związany ściśle z tym, czym na co dzień będziesz się zajmować.

Zakładanie firmy a klienci i umiejętności

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z szeregiem obowiązków i niemałymi kosztami, które będziesz musiał ponosić każdego miesiąca. W związku z tym już na początku dobrze jest mieć swoich pierwszych klientów, a dopiero następnie zakładać działalność gospodarczą. W ten sposób łatwiej Ci będzie w początkowym okresie istnienia firmy. Dla przykładu: miłośnik mechaniki samochodowej marzący o otwarciu własnego warsztatu może przez pewien czas pracować „u kogoś”, nie tylko po to, by zdobyć odpowiednią praktykę, ale też – stać się rozpoznawalnym dla klientów.

Na start własnej działalności warto uzupełnić wiedzę z różnych obszarów – pomocny może być np. kurs Excela dostępny w szkole Żak. Z myślą o docieraniu do zagranicznych klientów, korzystaniu z anglojęzycznych programów czy źródeł wiedzy, warto z kolei zapisać się na kurs angielskiego online. Z całą pewnością przyda się również wiedza z zakresu obowiązków względem ZUS – a tę uzupełni kurs online Kadry, płace, ZUS.

Sprawdź również inne kursy online w Szkole Żak i zobacz, jak możemy ci pomóc w rozwoju nowych kompetencji!

Jak założyć firmę oficjalnie?

Jak założyć działalność gospodarczą w praktyce, czyli sprawić, by zaczęła istnieć w sposób formalny? Pierwszą i podstawową czynnością jest złożenie wniosku o założenie firmy do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Gromadzi ona wiadomości na temat wszystkich podmiotów działających na terenie kraju.

We wniosku do CEIDG, oprócz wskazania siedziby prowadzenia działalności, należy podać kod PKD odpowiadający temu, czym będziesz się zajmować. Kody PKD określają typy, sektory czy branże, w których działają firmy. Zdarza się, że firma ma ich kilka – np. elektryk może mieć PKD 43.21 (wykonywanie instalacji elektrycznych), 95.22.Z (naprawa i konserwacja elektronicznego sprzętu powszechnego użytku) i 33.13 (naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych).  Gdy będziesz rozszerzać zakres działalności, na późniejszym jej etapie możesz od razu podać kolejne kody PKD, oscylujące wokół branży, w której się specjalizujesz.

Kolejną ważną kwestią w temacie tego, jak powinno krok po kroku wyglądać zakładanie firmy, jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym lub z księgową/księgowym. Nie jest to obowiązek, jednak dla początkującego przedsiębiorcy bez znajomości kwestii podatkowych, taki specjalista będzie bardzo pomocny. Księgowa/y odpowiada m.in. za wyliczenie wysokości składek na podatek dochodowy, wysyłanie JPK_VAT, ale też informowanie o wysokości składki ZUS. Dba o wszelkie kwestie formalne związane z księgowaniem dokumentów kosztowych, jak również mnóstwem innych pomniejszych obowiązków, które każdego miesiąca leżą w gestii przedsiębiorcy.

Istotną kwestią jest też VAT. Większość działalności wymaga bycia VAT-owcem. Dlatego przy zakładaniu firmy sprawdź, czy Ciebie ten obowiązek też dotyczy, a następnie zawnioskuj o przyznanie numeru VAT.

Zakładanie działalności wymaga sporych przygotowań, dlatego też wspomniany wcześniej kurs Własna działalność gospodarcza będzie dobrym wyborem dla każdej osoby, która stawia swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. Bez względu na to, czy planujesz otwarcie małej JDG, czy przyszłej korporacji, czeka Cię przyswojenie wielu zagadnień z dziedziny księgowości, prawa i samego skutecznego prowadzenia firmy. Dowiedz się z Żakiem, jak założyć działalność gospodarczą!

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00