• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Zaawansowana opieka nad pacjentem – nowe kursy online dla opiekunów medycznych i nie tylko

Zaawansowana opieka nad pacjentem – nowe kursy online dla opiekunów medycznych i nie tylko

11.1.2022

Osoby pracujące jako opiekun medyczny lub na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami muszą nieustannie uzupełniać swoją wiedzę i doskonalić posiadane już umiejętności. Z tego względu najczęściej decydują się na dodatkowe kursy, na których mogą nauczyć się nowych rzeczy. Dla wielu opiekunów medycznych najwygodniejszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w kursie online. Dzięki temu nie muszą poświęcać dodatkowego czasu na dojazd na miejsce szkolenia. Jakie kursy zdalne organizowane przez Szkołę Żak mogą zainteresować opiekunów medycznych i inne osoby pracujące na co dzień z pacjentami?

Opiekun medyczny: jak można rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Jednym z zawodów medycznych z największym potencjałem jest zawód opiekuna medycznego – wszystko ze względu na fakt, że zarówno w Europie jak i na świecie społeczeństwa starzeją się coraz szybciej, a seniorów już teraz jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego względu prawdopodobnie popyt na usługi opiekunów medycznych będzie w kolejnych latach stale rosnąć, a osoby wykonujące ten zawód staną się jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów.

Czym zajmuje sią opiekunowie medyczni? Na co dzień świadczą usługi medyczne (m.in. pobierają krew żylną i włośniczkową oraz inne materiały do badań laboratoryjnych), pielęgnacyjne oraz opiekuńcze. Ich podopiecznymi są osoby starsze, schorowane i często niesamodzielne. Opiekunowie medyczni dobierają także odpowiednie procedury terapeutyczne dla danego pacjenta, współpracują z pielęgniarkami i lekarzami czy wykonują czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D (metodą Hoppe).

Szkoła Żak kształci osoby, które chciałyby pracować w tym zawodzie – Opiekun medyczny jest kierunkiem bezpłatnym, zajęcia odbywają się stacjonarnie, a cała nauka trwa 1,5 roku. Po ukończeniu szkoły można rozpocząć pracę w zawodzie. Co istotne, opiekunowie medyczni mogą bez przeszkód podjąć zatrudnienie także poza granicami kraju.

Praca w zawodzie medycznym wymaga nieustannego dokształcania

Lekarze, pielęgniarki, położne, ale i właśnie opiekunowie medyczni muszą stale poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności – tak, by móc to potem wykorzystać w opiece nad pacjentami. Dodatkowo osoby, które dopiero od niedawna pracują w zawodzie, nie znają jeszcze wszystkich metod i technik, które mogą okazać się przydatne w pracy.

Warto również pamiętać, że nieustannie odkrywane są coraz lepsze metody leczenia czy wykonywania określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego względu bycie na bieżąco z nowinkami medycznymi i nauka nowych rzeczy jest po prostu niezbędna. Żak proponuje trzy ciekawe szkolenia, które mogą zainteresować osoby pracujące na co dzień z pacjentami.

Odśluzowywanie dróg oddechowych i tlenoterapia

Wielu pacjentów zmaga się z problemami ze strony układu oddechowego. Im starszy jest pacjent, tym większe jest ryzyko powikłań w razie niezdiagnozowanych problemów z oddychaniem. Z tego względu istotne jest, by opiekun medyczny był w stanie prawidłowo diagnozować patofizjologie procesu oddychania. Może się tego nauczyć na kursie online Odśluzowywanie dróg oddechowych, pielęgnacja rurki tracheotomijnej, tlenoterapia. Podczas kursu uczestnik pozna budowę anatomiczną dróg oddechowych i dowie się więcej na temat procesu oddychania. Oprócz tego uczestnik nauczy się też, jak rozróżniać zmiany w drogach oddechowych, jak dobierać odpowiednią metodę terapeutyczną, pozna zasady odśluzowywania dróg oddechowych (w tym czyszczenia rurki tracheotomijnej) oraz niebezpieczeństwa związane z oczyszczaniem dróg oddechowych. Ponadto zaznajomi się również z rodzajami gimnastyki oddechowej i sprzętem do tlenoterapii.

Aktywizacja pacjenta: metoda Hoppe

Starsze, schorowane osoby, którymi najczęściej zajmują się opiekunowie medyczni, nierzadko są ludźmi mającymi ogromne problemy z poruszaniem się. Z tego względu kolejnym kursem, który może zainteresować osoby wykonujące zawód opiekuna medycznego jest kurs Aktywizacja przyłóżkowa pacjenta – Metoda Hoppe.

Uczestnicy szkolenia będą mogli poznać metody aktywizacji swoich podopiecznych z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D. Dowiedzą się m.in., jak wykorzystywać przyrządy do ćwiczeń z podopiecznymi, jak prawidłowo stosować wspomnianą metodę Hoppe oraz jak prowadzić dokumentację i monitorować efekty prowadzonych działań aktywizacyjnych. Nie zabraknie również omówienia kwestii edukacji w zakresie usprawniania ruchowego – chodzi zarówno o uświadamianie roli aktywizacji samemu pacjentowi jak i jego rodzinie czy najbliższym.

 Cewnikowanie pacjenta: asystowanie przy zabiegu

Zdarza się, że pacjenci, którymi zajmują się opiekunowie medyczni, mają wskazania do założenia cewnika (np. ze względu na zastój moczu lub uszkodzenie cewki). Cewnikowanie umożliwia odprowadzenie moczu.

Właśnie dlatego kolejnym przydatnym kursem dla opiekunów medycznych może być kurs „Asystowanie przy cewnikowaniu pacjenta”. Uczestnicy dowiedzą się z niego m.in., jakie są rodzaje cewników oraz – przede wszystkim – poznają zasady postępowania przy cewnikowaniu pacjenta i prawidłowe techniki cewnikowania u kobiety i mężczyzny. Ponadto uczestnik szkolenia dowie się też, jak prawidłowo opiekować się pacjentem, który ma założony cewnik.

Wszystkie wymienione kursy odbywają się online. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest pełnoletność i sprzęt z dostępem do internetu. Po ukończeniu kursu wydawane jest świadectwo MEN oraz certyfikat Szkoły Żak.

Kursy online – wygodna metoda na uzupełnienie wiedzy

Kursów online zdecydowanie przybywa – wszystko ze względu na fakt, że dla wielu osób jest to zdecydowanie najwygodniejsza metoda na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności. Warto pamiętać, że nie wszystkie kursy muszą odbywać się stacjonarnie – wiele z nich można bez problemu zrealizować z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Zalety takiego rozwiązania są niepodważalne. Po pierwsze – udział w kursie online może wziąć właściwie każda zainteresowana osoba, która posiada odpowiedni sprzęt i dostęp do internetu. Kurs można tym samym realizować z dowolnego miejsca – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Oprócz tego uczestnik kursu nie musi spędzać dodatkowego czasu na dojazd do miejsca, w którym miałoby odbywać się szkolenie. Kurs online to tym samym również oszczędność finansowa – uczestnik nie musi wydawać dodatkowych środków na dojazd, a nierzadko – również na nocleg, jeśli kurs odbywa się w miejscowości znacznie oddalonej od jego miejsca zamieszkania.

Dla kogo są kursy z zaawansowanej opieki nad pacjentem oferowane przez Szkołę Żak?

Wymienione wyżej kursy zainteresują z pewnością nie tylko osoby, które są absolwentami szkoły medycznej na kierunku Opiekun medyczny z elementami zdrowia publicznego, ale również wszystkich, którzy na co dzień pracują jako Opiekun osoby starszej czy Asystent osoby niepełnosprawnej. W przypadku obu zawodów codzienny kontakt ze starszymi lub schorowanymi osobami również wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat pielęgnacji pacjenta. Osoby, które nie uczyły się w szkole medycznej, a zdecydują się na kurs, poczują się też pewniej w codziennym kontakcie z podopiecznym – wiedząc, że w razie potrzeby zauważą niepokojące sygnały lub będą w stanie asystować przy prostym zabiegu.