• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Psychodietetyka – zyskaj pożądane umiejętności dzięki kursowi online

Psychodietetyka – zyskaj pożądane umiejętności dzięki kursowi online

6.2.2022

Na rynku pojawia się coraz więcej osób, które ukończyły kurs dietetyczny i pracują indywidualnie z klientami, przygotowując im plan żywienia i układając odpowiednią dietę. Wiele osób potrzebuje jednak także porad dotyczących zaburzeń odżywiania – a to już rola psychodietetyka. Odpowiednie umiejętności z zakresu psychodietetyki można zdobyć dzięki specjalnemu kursowi online.

Psychodietetyka: co to jest i czym zajmuje się psychodietetyk?

Nie zawsze za nadwagę czy otyłość odpowiedzialne są jedynie złe nawyki żywieniowe i niewłaściwie zbilansowana dieta. Bardzo często mają one związek z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, bulimia, ale także ortoreksja, która nierzadko powstaje na skutek zbyt restrykcyjnego podejścia do odżywiania się. Na zaburzenia odżywiania wpływ mają czynniki psychologiczne – i to właśnie w tym obszarze swoją pomoc może zaoferować psychodietetyk.

Sama psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet z wiedzą psychologiczną. Tym samym psychodietetyk z jednej strony – podobnie jak osoba, która ukończyła kierunek dietetyka – udziela porad dotyczących diety i aktywności fizycznej. Z drugiej – pracuje z podopiecznym nad tym, by różne czynniki psychologiczne nie przeszkadzały w realizacji tych zaleceń.

Działania psychodietetyka mają charakter holistyczny. Osoba pracująca w tym zawodzie nie tylko skupia się na poprawie nawyków żywieniowych klienta, ale także – diagnozuje przyczyny złych wzorców i pomaga ograniczyć wpływ błędnych przekonań lub innych czynników psychologicznych. Do przyczyn zaburzeń odżywiania można zaliczyć m.in. nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, własnymi emocjami, niską samoocenę czy brak asertywności.

Warto też dodać, że celem psychodietetyka jest wypracowanie z podopiecznym nowych, zdrowych nawyków żywieniowych – takich, które będą trwałe.

Psychodietetyka: kurs online umożliwiający zdobycie nowych umiejętności

Osoby, które chciałyby zajmować się psychodietetyką, mogą zapisać się na kurs Psychodietetyka online prowadzony przez Szkołę Żak. Jest on realizowany całkowicie zdalnie, dzięki czemu mogą wziąć w nim udział osoby z różnych regionów kraju – bez konieczności dojazdu na zajęcia do konkretnego miasta.

Do kogo kierowany jest ten kurs? Mogą się na niego zapisać wszystkie osoby pełnoletnie, które są zainteresowane psychodietetyką – zwłaszcza te, które chciałyby realizować się zawodowo w tej dziedzinie i pomagać osobom z zaburzeniami odżywiania.

Uczestnicy kursu nauczą się, jak postępować z osobami, którzy mają różne problemy żywieniowe, różne poziomy motywacji do zmiany, odmienne predyspozycje osobowościowe czy oczekiwania co do współpracy ze specjalistą. Duży nacisk został położony na możliwość zdobycia umiejętności praktycznych – uczestnicy poznają odpowiednie metody pracy i narzędzia, które będą pomocne podczas pracy z klientami.

Po ukończonym kursie Psychodietetyki online uczestnicy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Czego można nauczyć się na kursie?

Kurs obejmuje zarówno podstawy teoretyczne związane z psychodietetyką jak i bardziej zaawansowane zagadnienia. Uczestnicy poznają podstawy psychologii istotne w odżywianiu, będą uczyć się o zaburzeniach psychicznych związanych z odżywianiem czy o zasadach prawidłowego odżywiania i stylu żywienia. Oprócz tego, przyswoją sobie również metody zmian nawyków żywieniowych oraz poznają sposoby na osiągnięcie wytyczonych celów. Nauczą się też, jak udzielać wsparcia swoim klientom, pracować z nimi nad ich motywacją i obrazem ciała czy jak rozpoznawać przyczyny nieprawidłowej masy ciała oraz edukować w zakresie prawidłowego żywienia i promocji zdrowego stylu życia.

Wszystkie wymienione zagadnienia i umiejętności są niezbędne w pracy psychodietetyka – po ukończeniu kursu jego uczestnicy będą wyposażeni w kompleksową wiedzę, umożliwiającą im np. rozpoczęcie stażu w poradni psychodietetycznej.

Perspektywy na rynku pracy po ukończeniu kursu Psychodietetyka online

Osoby, które ukończą kurs Psychodietetyka online – jeśli już wcześniej prowadziły własną działalność z zakresu dietetyki - mogą poszerzyć zakres usług, które do tej pory oferowały, właśnie o konsultacje z zakresu psychodietetyki i zaburzeń odżywiania. Po ukończeniu kursu mogą też szukać zatrudnienia w poradniach i gabinetach psychodietetycznych. Warto też pamiętać, że wiele domów opieki, domów małego dziecka czy nawet szpitali poszukuje osób, które mogą świadczyć usługi z zakresu psychodietetyki.

Dlaczego warto zapisać się na kurs z zakresu psychodietetyki?

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że na ich problemy z odżywianiem się mają wpływ czynniki psychologiczne – co oznacza, że samo otrzymanie gotowej, rozpisanej diety może okazać się niewystarczające, by zmienić swoje nawyki. Z tego względu rosnącym zainteresowaniem cieszą się porady u psychodietetyków, którzy są w stanie nie tylko ułożyć prawidłowy plan żywienia, ale także – pomóc wdrożyć go w życie. Warto też pamiętać, że wiele problemów z odżywianiem się wynika z narastającego stresu i braku czasu, tak charakterystycznych dla współczesnego społeczeństwa. Psychodietetyk pomoże zdiagnozować problemy i posiada odpowiednie narzędzia, by pomóc klientowi.

Oprócz tego należy też zwrócić uwagę na fakt, że sporo osób chce zmienić swoje nawyki żywieniowe i nauczyć się jeść zdrowo, ale jednocześnie – nie chcąc być na ściśle określonej diecie do końca życia. Psychodietetyk pomoże zmienić wzorce żywieniowe w taki sposób, by osoba korzystająca z jego pomocy była w stanie później samodzielnie komponować swoje posiłki.

Z tego względu można spodziewać się, że zainteresowanie usługami psychodietetyków będzie nieustannie rosnąć – szczególnie, że przybywa też osób z zaburzeniami odżywiania, zwłaszcza ortoreksją (co może być skutkiem promowania przez wielu celebrytów zbyt restrykcyjnych, oderwanych od rzeczywistości planów żywieniowych).

Roczny kurs dietetyczny w Żaku – dla osób zaczynających przygodę z dietetyką

W naszej ofercie – oprócz kursu Psychodietetyki online – znajduje się również kierunek Konsultant ds. dietetyki. Jest to roczne studium, na którym zajęcia realizowanie są w trybie zaocznym. To świetna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dietetyką i chciałyby przede wszystkim nauczyć się, jak przygotowywać i dopasowywać diety do potrzeb klientów.

Uczestnicy kierunku Konsultant ds. dietetyki również poznają podstawy psychodietetyki – jednak warto pamiętać, że jest to jedynie jeden z wielu elementów programu kształcenia, podczas gdy kurs Psychodietetyka online jest w całości poświęcony właśnie psychodietetyce.

Po ukończeniu studium absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w gabinetach dietetycznych, ale również – w restauracjach, hotelach, domach opieki, ośrodkach SPA, kateringach dietetycznych czy oddziałach przedszkolnych. Czyli – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc specjalisty potrafiącego układać plany żywieniowe i diety oraz dostosowywać je do potrzeb klientów.

Niezależnie od tego, czy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z dietetyką (i wybierze kierunek Konsultanta ds. dietetyki) czy też woli poznać metody i narzędzia pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (i zdecyduje się na kurs Psychodietytyka online), to może mieć pewność, że bez problemu odnajdzie się na rynku pracy. Porady dietetyków i psychodietetyków będą poszukiwane przez coraz więcej osób. Dodatkowo z ich usług częściej niż kiedyś korzystają także prywatne firmy, które chcą zapewnić swoim klientom posiłki dopasowane do ich potrzeb i preferencji.

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00