• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Kursy online – dlaczego mogą być tak samo skuteczne jak stacjonarne?

Kursy online – dlaczego mogą być tak samo skuteczne jak stacjonarne?

Zalety i wady kursów online

18.6.2021

Kursy online cieszyły się sporą popularnością jeszcze przed pandemią, ale w czasie jej trwania z oczywistych powodów zainteresowanie nimi wzrosło. Jest to najwygodniejsza forma kształcenia, która dorównuje skutecznością kursom stacjonarnym. Nauka zdalna bardzo ułatwia życie, a proces uczenia jest równie, a może nawet bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnej formy.

Jeszcze do niedawna niektórzy uważali, że kursy online są gorsze niż te stacjonarne i że pracodawcy nie traktują ich poważnie. Jednak to się zmieniło i to nie tylko z powodu pandemii. Kursy internetowe są tak samo skuteczne jak stacjonarne, oczywiście pod warunkiem, że osoby je prowadzące są ekspertami w danej dziedzinie i że są profesjonalnie przygotowane. Obecnie pracodawcy doceniają pracowników, którzy chcą się dokształcać i zdobywać nowe kwalifikacje, również na kursach online. Każda metoda kształcenia jest dobra i wpływa pozytywnie na wizerunek zawodowy pracownika/kandydata aplikującego na dane stanowisko. Przed zapisaniem się na taki kurs warto jednak sprawdzić kto go prowadzi oraz co obejmuje program.

Zalety (i wady?) kursów online

Kursy online mają szereg zalet. Po pierwsze, kursy online z certyfikatem to idealny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Po drugie, można uczyć się bez konieczności wychodzenia z domu, a więc oszczędzając czas na dojazdy. W dobie pandemii i konieczności ograniczania kontaktów ma to szczególne znaczenie. Po trzecie, można uczyć się wtedy, kiedy ma się czas i ochotę – taka nauka jest bardziej elastyczna. Po czwarte, można korzystać z nieograniczonej oferty szkoleń, które nie są dostępne stacjonarnie. Po piąte, każdy może uczyć się we własnym tempie. Po szóste, koszty są mniejsze, gdyż przeważnie takie szkolenia są tańsze niż stacjonarne, a poza tym odpadają wydatki związane z dojazdami. Ponadto udział w szkoleniu online jest również okazją do zdobycia nowych umiejętności technicznych (np. znajomości platform online’owych), których w innym wypadku by się nie zdobyło.

Kursy online mają także swoje wady, ale jest ich na pewno mniej. Jedną z nich jest możliwość rozproszenia uwagi z racji tego, że zazwyczaj uczestnicy mają otwarte inne aplikacje, strony, pocztę e-mail itp. Druga wada to ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Mogą one wynikać z jakości i szybkości połączenia internetowego, ale także z ograniczeń sprzętowych. Na pewno przed rozpoczęciem szkolenia warto upewnić się czy nasz sprzęt spełnia określone wymagania.

Jak wygląda kurs online, kto może się zapisać i jak to zrobić?

Przed rozpoczęciem kursu każdy uczestnik otrzymuje na adres e-mail link do tzw. wirtualnego pokoju szkoleniowego. Podczas szkolenia widzi ekran trenera oraz samego trenera. Ma możliwość zadawania pytań bezpośrednio przez mikrofon lub na czacie. Otrzymuje również materiały szkoleniowe w formie plików PDF.

Uczestnikiem może zostać każdy, kto ma skończone 18 lat. Dodatkowym warunkiem w przypadku niektórych kursów jest posiadanie wykształcenia zasadniczego zawodowego/średniego. By się zapisać, należy wypełnić formularz rejestracji online.

Kursy online z certyfikatem

Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat wraz z suplementem. Oferta kursów jest bardzo szeroka, w Żaku można zapisać się na następujące kursy:

 • kursy biurowe (Excel dla początkujących, Excel dla średniozaawansowanych, Microsoft Access – podstawy projektowania relacyjnych baz danych, MS Powerpoint dla początkujących, MS Word od podstaw do eksperta, pakiet biurowy Office – od podstaw do eksperta)

 • kursy zawodowe (agent nieruchomości, agent ubezpieczeniowy, animator zabaw i gier, kadry, płace, ZUS)

 • kursy księgowości (podstawy księgowości – kurs I i II stopnia)

 • kursy IT (podstawy programowania w PHP, tworzenie serwisów www dla początkujących)

 • kursy marketingowe (Canva – bezpłatne narzędzie do tworzenia grafiki, jak nagrać własny kurs online, prowadzenie fanpage’a na Facebooku, prowadzenie płatnych i bezpłatnych webinarów promocyjnych w mediach społecznościowych)

 • kursy maturalne (matematyka, język angielski)

 • kursy językowe online (angielski dla początkujących, angielski dla średniozaawansowanych, niemiecki dla początkujących)

 • pozostałe kursy (komunikacja interpersonalna, pierwsza pomoc przedmedyczna, psychodietetyka, wystąpienia publiczne, terapia zajęciowa).

Pełna oferta kursów online dostępna jest na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online.

Kursy online dla nauczycieli

Szkoła organizuje również specjalne kursy pedagogiczne, skierowane głównie do nauczycieli. W ofercie są następujące kursy: emisja i higiena głosu dla nauczycieli, prowadzenie konsultacji/korepetycji/zajęć online, kurs pedagogiczny, opiekun w żłobku/klubie dziecięcym, pomoc nauczyciela przedszkola, wspomaganie rozwoju mowy i języka u dzieci przedszkolnych.

Szczegółowe informacje na temat kursu pedagogicznego, adresowanego do instruktorów praktycznej nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonej pracy można znaleźć na stronie:https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/kurs-pedagogiczny-dla-instruktorow-praktycznej-nauki-zawodu--online-. Z kolei osoby, które chciałyby zostać opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym mogą dowiedzieć się o kursie skierowanym do nich tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/kurs---opiekun-w-zlobku-lub-klubie-dzieciecym--online-.

Czy kursy online można stawiać na równi ze stacjonarnymi?                                      

Prawda jest taka, że w przypadku kursów online know-how nie zmienia się – inny jest jedynie sposób przekazywania wiedzy.

Należy rozróżnić dwa rodzaje szkoleń online. Jedne odbywają się na żywo, czyli wszyscy uczestnicy spotykają się w tym samym czasie, tak jak na zajęciach stacjonarnych. Dzięki temu uczestnicy mają bezpośredni kontakt z prowadzącym. Takie szkolenie ma charakter interaktywny i na pewno jest bardziej zbliżone do stacjonarnego. Są również kursy online, które nie wymagają uczestnictwa o określonej godzinie – można szkolić się w wybranym przez siebie czasie, co oczywiście niesie ryzyko spadku mobilizacji i odkładania na później. Takie rozwiązanie ma jednak podstawową zaletę – uczestniczyć w nim można wtedy, kiedy ma się czas. W przypadku tego pierwszego rodzaju jeśli z jakiegoś powodu nie można wziąć udziału w sesji na żywo, to lekcja przepada, chyba że jest możliwość uzyskania późniejszego dostępu do nagrania.

Szkolenia online są równie skuteczne jak stacjonarne, a może nawet bardziej. Dlaczego? Bo nie traci się czasu na dojazd, siedzi się wygodnie w ulubionym miejscu w domu, można w każdej chwili zmienić pozycję, rozprostować nogi, przeciągnąć się, napić się czegoś czy zjeść, jeśli jest się głodnym. Na pewno komfort takiego nauczania jest dużo większy niż podczas siedzenia w niewygodnej ławce, co jest z korzyścią dla kręgosłupa. Jeśli uczestnik ma możliwość późniejszego odtworzenia nagrania, to może powtórzyć materiał, który zapomniał/nie dosłyszał/nie zrozumiał lub po prostu wtedy, gdy chce go sobie przypomnieć.

Jeśli jeszcze nie korzystałeś/aś z tej formy nauki, to zapisz się na wybrany kurs online i przekonaj jak wygodna jest ta metoda.

 

 

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00