Motywacja do nauki – jak ją zwiększyć?

Poradnik dla żaka

12.5.2021

Odczuwasz brak motywacji, a zadania do wykonania na już piętrzą się coraz bardziej? Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy zawodowe. Przekonaj się, że motywacja do pracy czy nauki jest do wypracowania. Poniżej garść wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak poprawić swoją efektywność i produktywność.

Jak się zmotywować do nauki? Zadbaj o kondycję fizyczną

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, dzięki czemu funkcjonuje on lepiej i wydajniej. Następuje poprawa produktywności oraz procesów zapamiętywania. Monotonia szkodzi aktywności umysłowej. Codzienna dawka ruchu pozwala uaktywnić inne obszary mózgu niż te, które biorą udział w nauce.

Dobrze zaplanuj dzień

Mając przed sobą ogrom materiału, ciężko utrzymać wysoki poziom motywacji do nauki. Łatwo czuć się przytłoczonym i przyswajać wiedzę w sposób nieuporządkowany. Dlatego warto rozpocząć od planu i rozpiski godzinowej. W określonych jednostkach czasowych i przy podziale zadań na mniejsze (zgodnie z zasadą małych kroków) łatwiej przyswajać nowe informacje. Zgodnie z założeniami Briana Triacy’ego i jego metodami podnoszenia wydajności zadanie najtrudniejsze w danym dniu najlepiej wykonać w pierwszej kolejności, gdy ma się ma się najwięcej energii i siły.

Czyste biurko i zero rozpraszaczy

Uporządkuj przestrzeń do nauki i pozbądź się z niej elementów, które mogłyby niepotrzebnie wytrącać Cię ze stanu skupienia. W ten sposób wyeliminujesz tzw. szum tła. Zagracone biurko będzie odwracać Twoją uwagę, podobnie zresztą jak powiadomienia w telefonie, grający w tle telewizor czy media społecznościowe w laptopie. Zamiast próbować być multitaskingowym lepiej skupić się na jednym nośniku treści i konkretnym zadaniu. Jeśli w Twoim otoczeniu muszą znajdować się telefon lub komputer, wyloguj się ze wszystkich aplikacji wysyłających powiadomienia lub – jeśli to możliwe – odłącz się do Internetu. Z myślą o tym nowym problemie powstał nawet szereg aplikacji blokujących dostęp do mediów społecznościowych.

 Przerwa jako reset uwagi

Im dłużej skupiasz się na pojedynczym zadaniu, tym Twoja uwaga jest coraz bardziej podatna na czynniki rozpraszające oraz pokusy zajęcia się czymś innym. Wyznaczając sobie regularne przerwy, najlepiej na ich czas zmienić pomieszczenie lub wyjść z domu. Po powrocie do przerwanego zadania będzie Ci łatwiej wykrzesać z siebie nowe pokładzie skupienia.

 Motywacja do nauki. Pokonaj klątwę białej kartki!

Każdy, kto próbował napisać pracę zaliczeniową czy nawet zwyczajny sprawdzian miał do czynienia z klątwą białej kartki. To przerażające uczucie dopada Cię w momencie rozpoczynania pracy nad nowym tematem. Najtrudniej zacząć. Wraz z upływem czasu spędzonego nad pisaniem zadanie staje się coraz łatwiejsze, a Ty masz poczucie dobrze wykorzystanego dnia.

Więcej informacji na pokrewne tematy znajdziesz na stronie internetowej https://zak.edu.pl/aktualnosci/19361-jak-odkryc-swoj-talent-.

 


    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00