• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Wszystko, co trzeba wiedzieć o pracy technika masażysty

Wszystko, co trzeba wiedzieć o pracy technika masażysty

Połącz zawód z pasją

30.8.2022

Cenisz sobie towarzystwo innych ludzi? Lubisz nieść pomoc i odczuwasz satysfakcję, gdy wiesz, że dzięki Tobie ktoś czuje się lepiej? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania to znak, że powinieneś pomyśleć o pracy jako technik masażysta. Nauka masażu to szansa nie tylko na nowe hobby, ale także ciekawy i dający wiele satysfakcji zawód. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na jego temat: ile zarabia technik masażysta, gdzie może pracować, jakiego wykształcenia wymaga ta praca – i wiele więcej!

Rodzaje masażu

Wyróżnia się aż kilkadziesiąt rodzajów technik masażu, w tym najpopularniejszy masaż klasyczny oraz masaże specjalistyczne, takie jak drenaż limfatyczny czy masaż sportowy. Każdy charakteryzuje się inną techniką wykonywania, przebiegiem zabiegu i używanymi akcesoriami.

Masaż klasyczny polega na wykonywaniu kolejno: głaskania, rozcierania, ugniatania, uciskania, oklepywania i wałkowania. Jest to masaż typowo relaksacyjny, dzięki któremu klient czuje się o wiele lepiej. Z kolei masaż leczniczy, stosowany w fizjoterapii, ma zmniejszać ból, który jest skutkiem urazów, problemów ze stawami, przykurczy mięśniowych itp. Masaż sportowy natomiast pomaga w utrzymaniu sprawności oraz zapobiega występowaniu kontuzji i urazów – jest wykonywany przed i po aktywności fizycznej.

Inne rodzaje masażu to m.in.:

 • tajski,

 • lomi lomi,

 • ajurwedyjski (abhyanga, shirodhara),

 • gorącymi kamieniami,

 • świecą,

 • stemplami ziołowymi,

 • olejowy,

 • stopami,

 • izometryczny,

 • balijski,

 • wirowy,

 • wibracyjny,

 • podciśnieniowy,

 • Shantala,

 • akupresura,

 • shiatsu,

 • osteopatyczny

 • masaż tkanek głębokich.

Czy technik masażysta może otworzyć gabinet masażu?

Technik masażysta może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, takich jak:

 • gabinety fizjoterapii,

 • salony odnowy biologicznej,

 • salony masażu,

 • kluby fitness,

 • siłownie,

 • hotele i ośrodki SPA,

 • szpitale,

 • ośrodki rehabilitacyjne,

 • uzdrowiska

 • prywatne placówki medyczne,

 • kluby sportowe.

Masażyści mogą jednak pracować również na własny rachunek jako wolni strzelcy, otwierając działalność i swój własny gabinet masażu albo świadczyć usługi w domu klienta. Przygotowanie do rozpoczęcia własnej praktyki odbywa się już podczas nauki na kierunku technik masażysta w Żaku, gdzie słuchacze uczęszczają na zajęcia z podstaw przedsiębiorczości oraz organizacji i działalności gospodarczej w ochronie zdrowia.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otworzyć gabinet masażu?

Aby otworzyć własny gabinet masażu, nie trzeba kończyć studiów. Najważniejsze będzie zdobycie umiejętności wykonywania masażu, odpowiedniej wiedzy z zakresu anatomii oraz fizjologii czy udzielania pierwszej pomocy, a także otwarcie własnej działalności gospodarczej. Na kierunku technik masażysta w Żaku można nauczyć się każdej z tych rzeczy, uzyskując potrzebne kompetencje zarówno od strony teoretycznej, jak i praktykę oraz, oczywiście, tytuł technika masażysty.

Otwarcie własnego gabinetu masażu, czy to w domu, czy w wynajętym lokalu, wiąże się również z koniecznością jego dobrego wyposażenia oraz spełnienia wymogów sanepidu związanych z organizacją wnętrza. Do podstawowego wyposażenia gabinetu zalicza się profesjonalny stół do masażu, wałki rehabilitacyjne, ręczniki, oliwki, olejki, podkładki oraz prześcieradła. Wśród istotnych wymagań sanitarno-epidemiologicznych wskazuje się między innymi dostępność co najmniej jednej umywalki z ciepłą i zimną wodą, dozownika ze środkiem dezynfekcyjnym, a w przypadku używania olejków – prysznica.

Czy technik masażysta to zawód medyczny?

Technik masażysta jest zawodem medycznym. Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na wykonywaniu ruchów powodujących ucisk tkanek i ich sprężyste odkształcenie. Ma on działanie między innymi relaksacyjne, ale też lecznicze, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rozluźniające oraz przygotowujące mięśnie do wysiłku. Ostateczny efekt, jaki uda się osiągnąć dzięki wizycie u masażysty, zależy od rodzaju masażu, a tych jest naprawdę mnóstwo.

Zbawienny wpływ masażu znano już w starożytności. W Indiach i Chinach był, i zresztą nadal jest, metodą leczniczą (w ajurwedzie oraz medycynie chińskiej). Masaż z powodzeniem stosuje się także dziś, również jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego w ramach rehabilitacji leczniczej.

Czym technik masażysta różni się od fizjoterapeuty?

Pierwsza różnica między tymi dwoma zawodami polega na tym, jakie wykształcenie musi mieć technik masażysta, a jakie fizjoterapeuta. Ten pierwszy, by zyskać prawo do wykonywania masażu, musi ukończyć szkołę policealną na kierunku technik masażysta. Z kolei fizjoterapeutą można zostać po uzyskaniu tytułu magistra na pięcioletnich studiach na kierunku fizjoterapii.

Nieco inne są także obowiązki zawodowe. Zabiegi masażysty mają za zadanie relaksować i zależnie od rodzaju masażu, mogą stanowić uzupełnienie rehabilitacji. Jej pełnym przeprowadzeniem zajmuje się natomiast fizjoterapeuta. Celem jego pracy jest zmniejszenie bądź usunięcie dolegliwości bólowych będących wynikiem np. urazów, kontuzji, ciąży, porodu, migren czy wad postawy, a także przywrócenie pełnej lub częściowej sprawności ruchowej – również po chorobach neurologicznych.

Czy technik masażysta może wykonywać masaż leczniczy?

Odpowiedzi na pytanie, co może robić technik masażysta, należy szukać w rządowej klasyfikacji zawodów – kod zawodu 325402. Zgodnie z jej wskazaniami, jednym z zadań technika masażysty jest wykonywanie masażu medycznego, w tym w środowisku wodnym, limfatycznego, odruchowego w podstawowym zakresie, stawowego, izometrycznego, Shantala, tensegracyjnego, z użyciem przyrządów itp. Technik masażysta może również określać wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu, nie może jednak diagnozować pacjentów.  

Jak zostać masażystą rehabilitantem?

Przez pojęcie masażysty rehabilitanta można rozumieć dwa zawody. Pierwszym jest osoba, która w pełni zajmuje się prowadzeniem rehabilitacji – wówczas mowa o fizjoterapeucie. By nim zostać, trzeba ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Z kolei masażysta, który może wspierać fizjoterapeutę w rehabilitacji to technik masażysta. Tytuł ten zdobywa się po pozytywnym ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej, a zatem zdania egzaminu zewnętrznego. W Żaku słuchacze uzyskują wówczas świadectwo zgodne ze wzorem MEN, certyfikaty uprawniające do wykonywania masażu, kwalifikację zawodową oraz tytuł technika masażysty.

Czy masażysta to wolny zawód?

„Wolny zawód” to określenie dotyczące zawodów, których przedstawiciele nie pracują na podstawie umowy o pracę, zlecenie albo dzieło – zamiast tego świadczą swoje usługi na zasadzie samozatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że lista wolnych zawodów jest zamknięta i została dokładnie określona przepisami ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Można znaleźć na niej między innymi tłumaczy, adwokatów, notariuszy czy brokerów, wśród wolnych zawodów nie wymienia się jednak technika masażysty. Nie zmienia to jednak faktu, że ma on prawo oraz możliwość wykonywania własnej działalności gospodarczej bez pracy „na umowie”.

Czy opłaca się być masażystą?

Masażysta to zawód, który daje mnóstwo satysfakcji, szczególnie gdy w pracy zależy Ci na niesieniu pomocy innym ludziom. Zawód masażysty daje też wiele możliwości zatrudnienia. Znalezienie satysfakcjonującej pracy po ukończeniu edukacji nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Zapotrzebowanie na masażystów jest bardzo duże; wskazuje się, że na problemy z kręgosłupem skarży się nawet 80% ludzi na całym świecie, a masaż pleców to tylko część obowiązków w tym zawodzie. Dochodzi również kwestia tego, ile zarabia technik masażysta.

Ile zarabia technik masażysta?

Miesięczne wynagrodzenie technika masażysty może sięgać od 2500 do 4000 złotych brutto, przy czym osoby, które zdecydowały się na otwarcie własnego gabinetu mogą zarabiać zdecydowanie większe pieniądze.

Co więcej, masażyści mogą stale się rozwijać, poszerzając swoje kwalifikacje w masażu, a tym samym stając się jeszcze bardziej pożądanymi na rynku pracy oraz lepiej opłacanymi. Pomagają w tym kursy zawodowe organizowane przez Żaka, takie jak:

§  Masaż bańką chińską,

§  Masaż tkanek głębokich,

§  Masaż sportowy,

§  Masaż z elementami spa.

Jak uzyskać tytuł technika masażysty?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki i chcesz nauczyć się masażu albo już trochę się na tym znasz, ale pragniesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje, wystarczy ukończyć szkołę medyczną na kierunku technik masażysta w Żaku w trybie zaocznym. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby, które chcą nauczyć się nowego zawodu.

Podczas kształcenia słuchacze uczą się jak wykonywać masaże: klasyczny, medyczny, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny. Program obejmuje:

§  podstawy psychologii i socjologii w ochronie zdrowia,

§  język migowy,

§  język obcy w ochronie zdrowia,

§  organizację i działalność gospodarczą w ochronie zdrowia,

§  podstawy przedsiębiorczości,

§  naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia zdrowia i życia,

§  teoretyczne podstawy masażu,

§  anatomię z fizjologią,

§  zarys fizjoterapii,

§  zagadnienia kliniczne w masażu.

Po zakończeniu nauki zdaje się egzamin zewnętrzny organizowany w szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną. Po jego zdaniu uzyskuje się świadectwo zgodne ze wzorem MEN z tytułem technika masażysty oraz kwalifikację zawodową – świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10), a także certyfikaty: stosowanie manualnego drenażu limfatycznego w sporcie i terapeutyczne działanie masażu, kinezyterapii oraz fizykoterapii.

Więcej informacji na temat kierunku technik masażysta można znaleźć na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-masazysta.

Ile trwa kierunek technik masażysta w Żaku?

Nauka na kierunku technik masażysta w Żaku trwa zaledwie 2 lata. Jako że nauka odbywa się w trybie zaocznym, czyli weekendowo i to tylko przez dwie soboty oraz niedziele w miesiącu, bez większego kłopotu można pogodzić zwiększanie swoich kwalifikacji zawodowych z obecną pracą, studiami czy zobowiązaniami rodzinnymi. Jednocześnie słuchacze są w stanie przez ten czas przyswoić zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, dzięki czemu zostają kompleksowo przygotowani do wykonywania zawodu technika masażysty.

Ile kosztuje nauka na kierunku technik masażysta w Żaku?

Kierunek technik masażysta w Żaku jest całkowicie bezpłatny. Słuchacze nie płacą zatem ani za naukę, ani zdanie egzaminu zawodowego, ani korzystanie ze sprzętów udostępnionych na zajęciach praktycznych czy uzyskanie dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu. Nie ponoszą również żadnej opłaty za otrzymanie legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżek uczniowskich, zaświadczeń do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u czy odbywanie praktyk zawodowych.

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00