Trendy w aranżacji ogrodów 2022

#żakporady

1.3.2022

Co roku trendy w aranżacji ogrodów się zmieniają. Chociaż część elementów zawsze jest w modzie, warto wiedzieć co aktualnie jest na czasie. Przyjrzyjmy się zatem co w projektach ogrodów przydomowych popularne będzie w 2022!

Trendy w ogrodnictwie 2022 – Ogród permakulturowy hitem?

W 2022 będziemy jeszcze bardziej stawiać na ekologię. Trend ten co raz mocniej dotyka branży ogrodniczej. Wynikiem będzie większe zainteresowanie permakulturowym ogrodnictwem. Charakteryzuje się ono ekologicznym podejściem i zrównoważoną uprawą roślin. W tym podejściu odrzuca się znaczną ingerencję w naturę. Ogród traktuje się jako samoistny ekosystem. Najważniejszym założeniem tej odmiany ogrodnictwa jest uprawa roślin charakterystycznych dla danego obszaru. To z kolei przyciąga pożyteczne owady i zwierzęta. Istotne aby rośliny w ogrodzie były do siebie podobne pod względem wymagań pielęgnacyjnych. W miarę możliwości zalecane jest również korzystanie z odnawialnych zasobów -deszczówka, naturalny kompost etc. To wszystko sprawia, że ogród staje się samoistnym organizmem, żyjącym swoim życiem. Doskonałym miejscem aby dowiedzieć się jak wykonać projekt ogrodów przydomowych (w tym ogród permakulturowy) jest kierunek – aranżacja ogrodów. https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/aranzacja-ogrodow

Nowości w ogrodnictwie 2022 – Top 3 rośliny, które będą popularne

Laurowiśnia wschodnia

Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Może rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i cienistych. Pomimo, że podczas wyjątkowo mroźnych zim może się zdarzyć, że przemarznie, to wystarczy podciąć martwe pędy. W ich miejsce odrosną nowe. Utrudnieniem w uprawie laurowiśni jest fakt, że roślina wymaga żyznej i wilgotnej gleby z dużą zawartością wapnia. Nie powinna być również wystawiana na działanie wiatru.

 Judaszowiec kanadyjski

Gatunek małego drzewa z rodziny bobowatych, naturalnie występujący w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na swoją wyjątkową prezencję, w Polsce i wielu innych krajach uprawiany jest jako roślina ozdobna. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak młode osobniki rosną niezwykle wolno i bywają podatne na działanie temperatur poniżej zera.

Funkia

To bylina, która właściwie zadbana na bardzo długo ozdobi ogród. Jej największym atutem są liście, które w trakcie sezonu przybierają przeróżne kształty i zróżnicowane zabarwienie. Funkia w zależności od odmiany może rosnąć w półcieniu, a nawet w całkowitym cieniu. Jednocześnie najlepiej rozwija się w miejscach wilgotnych i osłoniętych od wiatru.

 Nowości w ogrodnictwie 2022 – Top 3 rodzaje mebli ogrodowych

 Drewniane meble ogrodowe

To ponadczasowość i klasyka gatunku, która prawdopodobnie zawsze będzie w modzie. Drewniane meble są bardzo eleganckie. Regularnie konserwowane, mogą służyć latami. Jest to jednak warunek konieczny, w przeciwnym wypadku szybko ulegną zniszczeniu. Warto w miarę możliwości zdecydować się na egzotyczne drewno –nie wymaga tak skomplikowanej pielęgnacji jak to znane nam w Europie i zdecydowanie lepiej radzi sobie na otwartej przestrzeni.

 Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan to następca mebli ogrodowych z wikliny i rattanu. Elegancją przypomina meble z naturalnych tworzyw, ale jest odporniejszy na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Tworzywo tego typu łatwo się myje i utrzymuje w czystości. Przewiduje się, że w najbliższym czasie modne będą meble ogrodowe łączące technorattan z drewnem i jego imitacjami.

 Metalowe meble ogrodowe

Zaliczamy do nich meble stalowe, żeliwne i aluminiowe. Dzięki dostępności wielu różnych wariantów, dobranie pasujących metalowych mebli do aranżacji ogrodu, nie powinno być dużym wyzwaniem. Cechuje je niezła odporność na warunki atmosferyczne. W okresie zimowym warto jednak zabezpieczyć taki zestaw, żeby nie uległ korozji.

 

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00