• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Roślinność na balkonie. Jak urządzić mały i funkcjonalny ogródek?

Roślinność na balkonie. Jak urządzić mały i funkcjonalny ogródek?

#żakporady

8.4.2022

Nie ma wątpliwości, że ogród to doskonałe miejsce do odpoczynku. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować, stanowi doskonałe miejsce do organizacji spotkań ze znajomymi. Służy również do wielu innych celów, np. do uprawy roślin ozdobnych oraz warzyw. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na wielkometrażowy ogród przydomowy lub na działkę. Ten problem dotyczy zwłaszcza tych, którzy mieszkają w blokach. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji trzeba całkowicie rezygnować z roślinności. Dla mieszkańców bloków, świetną alternatywą może okazać się ogród na balkonie.

Funkcjonalny ogród na balkonie – od czego zacząć?

Jasne jest, że ogród na balkonie powinien się ładnie prezentować. Gusta są oczywiście różne :) Oprócz tego warto na starcie określić, jakie ma być jego główne przeznaczenie. Cele mogą być przecież różne. Może to być np. : chęć odcięcia się od sąsiadów czy uprawa jadalnych roślin. W tym przypadku skupmy się jednak na najpopularniejszym przeznaczeniu aranżacji ogrodu na balkonie. Na przyjemnym dla oka, wielofunkcyjnym miejscu do odpoczynku. Świetną okazją by poznać inne sposoby aranżacji ogrodów (nie tylko tych na balkonie) jest jednoroczny kurs w Żaku https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/aranzacja-ogrodow

 Ogród na balkonie – dobór doniczek i mebli

Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiednich kwiatów, należy zastanowić się nad doborem doniczek, w których zostaną umieszczone. Ważnym aspektem jest ich kolor. Istotne jest aby w miarę możliwości zdecydować się na podobne, lub takie same barwy dla wszystkich pojemników. Pomimo, że plastikowe donice zazwyczaj są najtańszym wyborem, niekoniecznie są dobrą opcją. Niestety ten rodzaj tworzywa ma tendencje do nagrzewania, a przez to gleba bardzo łatwo traci nawodnienie. Warto więc zdecydować się na droższe: gliniane, lub terakotowe donice. Do komfortowego spędzania czasu w balkonowym ogrodzie potrzeba również stolika i krzeseł. Powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na to aby ich barwa dobrze komponowała się z barwą doniczek. Ważne również aby wcześniej wymierzyć rozmiar, tak aby meble zmieściły się bez problemu.

Kwiaty na balkon całoroczne

Po ułożeniu sobie planu na wystrój ogrodu na balkonie, można przejść do ostatniego etapu, jakim jest dobór kwiatów. Istotne jest jednak, żeby był to ich odpowiedni rodzaj. Kwiaty na balkon, powinny być całoroczne i wytrzymałe na różne skrajne warunki pogodowe. Najważniejszą kwestią jest określenie czy balkon jest słoneczny czy zacieniony. Od tego właśnie zależeć będzie ostateczny dobór odpowiednich kwiatów.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Posiadacze słonecznych balkonów mają zdecydowanie większy wybór kwiatów na balkon. Najpopularniejszymi z nich są petunie i pelargonie. Prezentują się bardzo dobrze a przy tym są wytrzymałe i niewymagające. Dla tych, którym bardziej zależy na kwiatach pnących się, oplatając balustrady, świetnym wyborem będzie np. powojnik. Oczywiście istnieje więcej ciekawych opcji - zwracaj uwagę na to, aby pokrój roślin pasował do warunków jakimi dysponujesz.

 Jakie kwiaty na zacieniony balkon?

Dla posiadaczy zacienionych balkonów, wybór kwiatów będzie nieco bardziej ograniczony. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z ogrodu. Istnieją odmiany, które lubują się w zacienionych miejscach. Klasycznym przykładem takich roślin są: niezapominajka i nasturcja. Jeśli bardziej zależy nam na pnączach, doskonałym wyborem będą: bluszcz i wiciokrzew.

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00