• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Pomoc nauczyciela przedszkola – na czym polega ta praca? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

Pomoc nauczyciela przedszkola – na czym polega ta praca? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

3.3.2022

Jeżeli od zawsze marzysz o pracy z dziećmi, ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie asystowanie nauczycielowi w przedszkolu. Szczególnie jeśli nie ukończyłeś studiów pedagogicznych na kierunku Edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Okazuje się bowiem, że w przypadku tego zawodu takie wykształcenie nie jest wymagane. Jakie trzeba mieć zatem kwalifikacje, by rozpocząć pracę z maluchami na tym stanowisku? I przede wszystkim – co robi pomoc nauczyciela w przedszkolu? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co robi pomoc nauczyciela w przedszkolu?

Pomoc nauczyciela w przedszkolu, inaczej asystent nauczyciela w przedszkolu, to zawód, którego zadania opierają się na wspieraniu nauczyciela przedszkolnego w opiece nad dziećmi podczas zajęć dydaktycznych i czasu wolnego. To oczywiście bardzo ogólny opis, zakres obowiązków takiego asystenta jest bowiem całkiem szeroki. Oto przykładowe czynności, które może wykonywać pomoc nauczyciela przedszkolnego:

 • organizacja dzieciom czasu wolnego w sposób angażujący i kreatywny,

 • odprowadzanie maluchów do toalety,

 • pomaganie dzieciom w czynnościach higienicznych, np. myciu dłoni i buzi,

 • pomaganie przedszkolakom przy posiłkach,

 • sprawowanie opieki nad dziećmi podczas zajęć,

 • sprzątanie zabawek czy pomocy dydaktycznych,

 • pomaganie maluchom w ubieraniu i rozbieraniu się,

 • opieka nad dziećmi podczas tak zwanego leżakowania,

 • pomaganie dzieciom w trakcie zabawy czy zajęć w grupie,

 • opiekowanie się przedszkolakami podczas spacerów, zabawy na świeżym powietrzu i wycieczek,

 • przystosowanie miejsca pracy zgodnie z zasadami BHP,

 • pilnowanie czystości i bezpieczeństwa sali, w której znajduje się grupa,

 • wspieranie nauczyciela w prowadzeniu zajęć, w tym artystycznych,

 • rozdawanie dzieciom pomocy dydaktycznych i ich zbieranie,

 • pilnowanie spokoju podczas zajęć dydaktycznych.

Można zatem przyjąć, że asystent nauczyciela przedszkolnego jest przy okazji asystentem samych dzieci. Dba o ich bezpieczeństwo i zawsze jest gotowy do niesienia pomocy czy odciążenia nauczyciela, gdy ten musi zająć się prowadzeniem zajęć. Towarzyszy dzieciom zarówno podczas pobytu na terenie przedszkola, jak i zabawy na zewnątrz czy organizowanych wycieczek.

Jakich kwalifikacji wymaga praca jako pomoc nauczyciela przedszkola?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pomoc nauczyciela w przedszkolu to zawód, który nie wymaga posiadania wykształcenia pedagogicznego. Nie musi być zatem ani nauczycielem, ani pedagogiem – choć taki tytuł oczywiście nie przeszkodzi mu w znalezieniu pracy, przeciwnie. Wśród wymagań dotyczących poziomu wykształcenia wymienia się ukończenie co najmniej szkoły podstawowej. Zdecydowanie ważniejsze jest posiadanie odpowiednich umiejętności oraz cech.

Cechy, które powinien mieć asystent nauczyciela przedszkola

Asystent nauczyciela przedszkola z pewnością musi wykazywać się cierpliwością oraz właściwym podejściem do dzieci. Bez dwóch zdań powinien je lubić, empatia odgrywa bowiem ogromną rolę w zbudowaniu z maluchem właściwej relacji i zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa. Nie mniej istotne będzie łatwe nawiązywanie kontaktu z przedszkolakami oraz otwartość.

Idealny kandydat powinien także wykazywać się opanowaniem i odpornością na stres. Temu drugiemu oczywiście każdy od czasu do czasu ulega, istotne jest jednak to, jak dana osoba sobie z nim radzi. W przypadku kontaktu z dziećmi umiejętność zachowania spokoju, a także odnajdywanie się w hałasie i umiejętność uspokajania maluchów tak, by czuły się bezpiecznie i dobrze, jest niezwykle istotna. Asystent nauczyciela przedszkola powinien być zatem jednocześnie osobą stanowczą, jak i ciepłą – ze właściwym wyważeniem obu tych cech.

Umiejętności istotne przy pracy jako pomoc nauczyciela przedszkolnego

Choć pomoc nauczyciela przedszkolnego nie musi być ani nauczycielem, ani pedagogiem, to powinna znać podstawy psychologii oraz pedagogiki. Ich znajomość sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć oraz odkrywać potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym, a także właściwie reagować na ich zachowanie. Równie ważna jest umiejętność organizowania maluchom czasu w sposób rozwijający, kreatywny oraz angażujący. Wbrew pozorom zainteresowanie przedszkolaka jedną czynnością na dłużej niż kilka minut nie jest proste!

Z całą pewnością pomoc nauczyciela przedszkola powinna mieć pojęcie o wychowaniu dzieci oraz sprawowaniu nad nimi opieki we właściwy sposób. Dużą zaletą będzie zatem jakiekolwiek doświadczenie w kontaktach z przedszkolakami – czy to na podstawie opieki nad własnymi dziećmi, czy znajomych. Nie jest ono jednak wymagane. Mile widziane, choć również niewymagane są zdolności plastyczne i muzyczne. Istotne będzie natomiast posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu edukacji matematycznej oraz polonistycznej, pomoc nauczyciela przedszkola wspiera go bowiem również w prowadzeniu zajęć.

Aby zdobyć wszystkie powyższe umiejętności, nie trzeba kończyć szkół kierunkowych. Wystarczy bowiem kurs pomocy nauczyciela w przedszkolu, który kompleksowo przygotowuje kandydata do podjęcia zatrudnienia w tej placówce.

Jak przebiega kurs Pomoc nauczyciela przedszkola w CNiB Żak?

Kurs Pomoc nauczyciela przedszkola trwa 130 godzin i odbywa się zarówno w stacjonarnym trybie nauczania, jak i przez internet. Dzięki temu mogą go ukończyć również osoby, które nie znajdą czasu na dojazd do szkoły lub zwyczajnie wolą uczyć się w domu. W przypadku chęci zapisania się właśnie na kurs asystenta nauczyciela przedszkola online należy mieć ukończone 18 lat, posiadać mikrofon oraz słuchawki, a także komputer ze stabilnym podłączeniem do internetu – i przeglądarkę internetową. Z kolei nauczanie stacjonarne wymaga wyłącznie pełnoletności.

Po ukończonym kursie uczestnicy otrzymują dokumenty, które poświadczają zdobycie odpowiednich umiejętności do wykonywania pracy jako asystent nauczyciela przedszkola:

 • zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN

 • oraz certyfikat szkoły Żak.

Czego się dowiesz na kursie asystenta nauczyciela przedszkola w szkole Żak?

Kurs Pomoc nauczyciela przedszkola pozwoli Ci przede wszystkim poznać zasady wychowania maluchów w wieku przedszkolnym oraz sprawowania odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Poznasz również podstawy psychologii i pedagogiki, dzięki którym jeszcze łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z kilkulatkiem, a także zrozumieć jego potrzeby, problemy czy nastroje oraz rozwiązywać ewentualne konflikty. W programie nauczania jest również miejsce na zapoznanie się z podstawami prawnymi działalności przedszkola. Czego jeszcze się dowiesz w trakcie kursu stacjonarnego lub online?

 • poznasz zasady bezpieczeństwa podczas pracy z dziećmi,

 • dowiesz się jak reagować w sytuacjach zagrożenia (np. konieczności ewakuacji) lub wypadku,

 • nauczysz się udzielać maluchom pierwszej pomocy,

 • poznasz wymagane elementy edukacji matematycznej oraz polonistycznej,

 • poznasz literaturę dziecięcą oraz elementy animacji teatralnej,

 • nauczysz się licznych metod pracy z przedszkolakami,

 • dowiesz się jak organizować dzieciom czas w sposób efektywny, ciekawy i kreatywny.

Jeśli zatem czujesz, że profesjonalna praca z maluchami to Twoje powołanie, nie czekaj – zapisz się na kurs Pomoc nauczyciela przedszkola! Spróbuj przełożyć swoje zamiłowanie do spędzania czasu z dziećmi na pracę zarobkową, która da Ci nie tylko pieniądze, ale także satysfakcję z robienia tego, co lubisz.

 

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00