Jak zostać agentem nieruchomości?

Zacznij naukę w Żaku!

2.8.2021

W 2013 roku miała miejsce deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości. W związku z tym, aby wykonywać ten zawód, nie trzeba mieć licencji. Czym się zajmuje? Jak zostać agentem nieruchomości – jakie są wymagania? Ile zarabia pośrednik nieruchomości? Jakie studia musi mieć agent nieruchomości? Poniżej krótkie kompendium wiedzy na temat pracy w tym zawodzie.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami pośredniczy w sprzedaży i kupnie nieruchomości, czyli mieszkań, domów i działek. Zajmuje się transakcją od strony formalnej i negocjuje warunki sprzedaży. Do zadań agenta nieruchomości należą też m.in.: opracowywanie i prezentacja ofert sprzedaży/wynajmu, prezentacja nieruchomości klientom, pozyskiwanie ofert sprzedaży i wynajmu, ale także przygotowywanie transakcji i negocjacja ceny, pozyskiwanie klientów, analiza rynku nieruchomości oraz doradztwo. Agent nieruchomości musi być ponadto na bieżąco ze wszelkimi zmianami na rynku nieruchomości.

Kto może zostać agentem nieruchomości? Wymagania

W 2013 roku miała miejsce deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości, więc aby go wykonywać, nie trzeba posiadać żadnej licencji państwowej. Nie ma też konieczności kończenia specjalnych studiów „dla” agenta nieruchomości, np. z zakresu zarządzania nieruchomościami ani posiadania wyższego wykształcenia. Zazwyczaj należy mieć jedynie średnie wykształcenie i ukończyć odpowiednie kursy oraz szkolenia.

Inne przydatne umiejętności, którymi powinien wykazać się kandydat do tego zawodu i wymagania wobec agenta nieruchomości stawiane przez pracodawców to:

 • wykształcenie średnie,

 • prawo jazdy kat. B,

 • umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne,

 • znajomość MS Office,

 • a przede wszystkim: zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

Dobrze też, gdy pośrednik nieruchomości ma wiedzę na temat ochrony danych osobowych i rynku finansowego.

Cechy charakteru, które pośrednik powinien mieć to:

 • umiejętność słuchania i wizualizacji potrzeb klienta,

 • skrupulatność w kwestiach formalnych,

 • zdolność łatwej komunikacji,

 • wysoka kultura osobista,

 • sumienność,

 • uczciwość

 • i zaangażowanie.

Pośrednik musi mieć również pełną zdolność do czynności prawnych i nie być karany.

Jak zostać agentem nieruchomości w Polsce?

Aby móc pracować w zawodzie pośrednika nieruchomości, wystarczy ukończyć odpowiedni kurs – również w formie online. Takie szkolenie, jak np. kurs Agent nieruchomości w naszej szkole, trwa 60 godzin i kosztuje ok. 900 zł. Jest przeznaczony dla osób mających średnie wykształcenie i chcących zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie obrotu nieruchomościami, konieczną do pracy w charakterze agenta nieruchomości.

Dzięki wspomnianej wyżej deregulacji zawodu każdy zainteresowany tą dziedziną może rozpocząć pracę na rynku nieruchomości.

Przykładowy program nauczania na kursie obejmuje następujące zagadnienia: umocowanie prawne pośrednika, standardy zawodowe, etyka zawodowa, transakcje i obrót nieruchomościami, rodzaje umów pośrednictwa, funkcjonowanie rynku nieruchomości, marketing na rynku nieruchomości, konkurencyjność ofert, pozyskiwanie nieruchomości, metody i techniki wykorzystywane przez agentów, prawo handlowe i windykacja, sztuka negocjacji i mediacji biznesowych, komunikacja społeczna, reklama i Public Relations, ochrona danych osobowych, analiza aktów prawnych.

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości – czego można się nauczyć na kursie?

Kursanci na szkoleniu Agent nieruchomości w Żaku uczą się między innymi: jakie nieuczciwe praktyki stosują klienci, co musi zawierać umowa pośrednictwa, jakie wyróżniamy strategie marketingowe w sprzedaży, jak wycenić nieruchomość na sprzedaż, kiedy następuje przejście własności nieruchomości, czym jest rękojmia wiary publicznej, a także co jest niezbędne do wpisu własności w księdze wieczystej.

Po ukończeniu kursu Agent nieruchomości uczestnicy otrzymują zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Więcej na temat kursu można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/agent-nieruchomosci--online.

Kurs agenta nieruchomości online to wygodna forma zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności dająca podstawę do podjęcia pracy w zawodzie. Jest najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak zostać agentem nieruchomości w Polsce! Pośrednik w obrocie nieruchomości musi stale się dokształcać, gdyż na rynku nieruchomości dochodzi często do różnych zmian prawnych. Do wyboru są liczne szkolenia i konferencje branżowe, a także czytanie branżowej prasy.

Agent nieruchomości – praca i jej zalety

Niewątpliwymi zaletami pracy w charakterze pośrednika nieruchomości są: wysokie prowizje, elastyczny czas pracy oraz satysfakcja ze znajdywania ciekawych i atrakcyjnych ofert zadowalających klientów.

Gdzie można podjąć pracę po ukończeniu kursu? Na pewno większość pośredników myśli o pracy w biurze nieruchomości, u kogoś, na etacie. Można jednak także otworzyć własne biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Można również zostać ekspertem ds. rynku nieruchomości.

Agent nieruchomości – zarobki

Ile zarabia agent nieruchomości? Nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jego pensja jest w dużej mierze uzależniona od wartości sprzedawanej nieruchomości, gdyż głównym zarobkiem pośrednika jest prowizja od sprzedaży. To oznacza, że agent może zarobić naprawdę dużo, jeśli pośredniczy w sprzedaży drogich nieruchomości.

Zarobki agenta nieruchomości są zależne nie tylko od wartości nieruchomości, ale także od innych czynników, do których należą: forma zatrudnienia (czy pracuje na etacie, czy ma własną działalność gospodarczą), umiejętność pozyskiwania klientów oraz doświadczenie i kompetencje.

Zarobki agenta nieruchomości – szczegóły

Prowizja agenta nieruchomości to zazwyczaj ok. 3-6% wartości nieruchomości, zatem czym nieruchomość droższa, tym agent zarobi więcej. Może ją pobierać od jednej lub dwóch stron transakcji. Są biura nieruchomości, które uzależniają wysokość prowizji od miesięcznego limitu transakcji lub obrotu.

Źródłem zarobku w obrocie nieruchomości oprócz samych prowizji mogą być też polecenia. Agent może zarobić dodatkowo za polecenie klientowi kredytu, ubezpieczenia oraz usług firm geodezyjnych, remontowych, rzeczoznawców itp.

Według danych serwisu wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie pośrednika nieruchomości wynosi w 2023 roku 6 230 zł brutto. 25% agentów nieruchomości zarabia więcej niż 7 470 zł brutto miesięcznie. Warto wiedzieć, że najwięcej zarabiają pośrednicy z dużych miast (Warszawy, Gdańska i Poznania), miejsce świadczenia usług również ma zatem znaczenie.

Ważne – obowiązek posiadania OC pośrednika nieruchomości

Każdy agent nieruchomości ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dlaczego? Ponieważ chroni ono osoby, którym pośrednik wyrządzi ewentualną szkodę w toku wykonywania swoich czynności zawodowych. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy agent nie sprawdzi dokładnie stanu prawnego sprzedawanej nieruchomości i potem, już po sfinalizowaniu transakcji, wynikną różne kwestie. Wtedy klientowi przysługuje odszkodowanie z polisy OC pośrednika nieruchomości – ani agent, ani poszkodowany nie muszą płacić za szkodę z własnej kieszeni.

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00