• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Tajniki mnemotechniki – poznaj skuteczne metody zapamiętywania

Tajniki mnemotechniki – poznaj skuteczne metody zapamiętywania

Poradnik dla żaka

16.4.2021

Masz problemy z przyswojeniem nowego materiału? Mimo kolejnych powtórek wiedza nie chce wejść do głowy? Nie martw się – ten problem więcej osób niż mogłoby się wydawać. Z myślą o nich powstały techniki pamięciowe, które mają za zadanie usprawnić zapamiętywanie informacji, faktów i liczb. Poznaj najskuteczniejsze z nich.


Co to są mnemotechniki?

Mnemotechniki stanowią szereg metod ułatwiających zapamiętywanie konkretnych liczb, list i zadań do wykonania. Nie tylko poprawiają ogólną pamięć, lecz również pozwalają opanować informacje. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób, które są słuchaczami na kierunkach wymagających sporej wiedzy o aspektach prawnych, takich jak technik administracji czy technik BHP: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-administracji.

Do najpopularniejszych mnemotechnik należą:

 • akronimy,

 • akrostychy,

 • rymowanki,

 • Technika Słów Zastępczych,

 • Pałac Pamięci,

 • skojarzenia.

 Akronim

Mnemonika, czyli zespół sposobów wspierających zapamiętywanie nowego materiału, sięga między innymi po akronimy. Czym one są? Pewne sformułowania, jak na przykład definicje czy nazwy własne lub nazwy miejsc i wydarzeń zawsze brzmią tak samo. Jeśli skrócisz je do pierwszych liter, uzyskasz łatwy do zapamiętania akronim. Podczas zapamiętywania lub przypominania sobie danej sekwencji, szybko w głowie odtworzysz lub porównasz skrót z pełnym zdaniem.

 Akrostych

W celu zapamiętania kolejności stosuje się akrostychy. Przyporządkowując każdej literze rozpoczynającą słowo w ciągu jedno nowe słowo łączące się w tekst. Przykładowo zapamiętując dni tygodnia po angielsku (Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday) możesz zapamiętać dzięki zdaniu: Miły Tadeusz Włożył Turkusowy Frak Swojego Sąsiada.

 Rymowanki

Za sprawą prostych rymów łatwo ułożyć krótkie wierszyki, ułatwiające zapamiętywanie ważnych zasad czy list. Przykładem może być: Pamiętaj chemiku młody – wlewaj zawsze kwas do wody.

 Skojarzenia

Metoda ta sprawdza się zwłaszcza do nauki języków obcych. Przykład: chcąc zapamiętać znaczenie słowa ‘head’, wyobraź sobie główkę od szpilki. Wystarczy dopisać sobie do niej krótką historyjkę: zwizualizuj, jaki kolor ma główka od szpilki i gdzie jest wbita. Aby zbudowane tak skojarzenie było skuteczne, musisz zobaczyć je oczami wyobraźni – wyobraź sobie, że kartkę z narysowaną głową przybijasz przy pomocy szpilki do tablicy korkowej. Na kartce notujesz słowo ‘head’, po czym zrywasz ją i przyklejasz sobie do głowy. Im historia bardziej absurdalna i zawierająca więcej elementów, tym lepiej.

 Technika Słów Zastępczych (TSZ)

Technika ta opiera się na wiedzy dotyczącej funkcjonowania ludzkiego mózgu, który zdecydowanie lepiej zapamiętuje te informacje, jakie da się w łatwy sposób zobrazować czy zilustrować. Dlatego też Technika Słów Zastępczych opiera się na poszukiwaniu, łączeniu i wiązaniu wyrazów z danym skojarzeniem wizualnym.

Pałac Pamięci

Jedna z najstarszych mnemotechnik, rozsławiona i przypomniana w serialu „Sherlock Holmes”. Bazuje ona na wyobrażeniu sobie fikcyjnego pokoju, w którym znajdują się tzw. wieszaki pamięci. Są to miejsca służące do przechowywania danych informacji. Technika ta sprawdza się m.in. do tworzenia list zakupowych. Wystarczy wyobrazić sobie konkretną lokalizację poszczególnych składników w Twoim pokoju, aby zapamiętać listę zakupów, na przykład: jajka odkładam na stół, chleb zostawię na regale. Musisz mieć z góry narzucone miejsca, które biorą udział w zapamiętywaniu (na przykład biurko, stół, komoda, regał, parapet). Przypominając sobie rzeczy do kupienia, możesz zastanowić się, co leży na stole. Pałac Pamięci ułatwia zapamiętywanie.

 Dlaczego warto stosować techniki pamięciowe?

Regularny trening pamięci poprawia jej jakość, wpływając na szybsze zapamiętywanie informacji, wydajniejszą naukę oraz trwałość uzyskanej wiedzy. Ćwiczenie czyni mistrza – dotyczy to nie tylko aktywności sportowej, ale także usprawniania pracy mózgu.

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00